“Kim bir kimseye hayat verirse o sanki bütün insanlara hayat vermişcesine sevap kazanır”

“Kim bir kimseye hayat verirse o sanki bütün insanlara hayat vermişcesine sevap kazanır”
Yayınlama: 09.11.2017
Düzenleme: 13.12.2022 15:34
A+
A-

Adalar Toplum Sağlığı Merkezi Büyükada’da organ bağışını teşvik etmek amacıyla bir etkinlik düzenledi. Düzenlenen  etkinlikte 2 saatte 70 kişiden organ bağışı alınarak bir rekora imza atıldı…

"Kim bir kimseye hayat verirse o sanki bütün insanlara hayat vermişcesine sevap kazanır"

"Kim bir kimseye hayat verirse o sanki bütün insanlara hayat vermişcesine sevap kazanır"

 

 

Adalar Toplum Sağlığı Merkezi Büyükada’da organ bağışını teşvik etmek amacıyla bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe, Adalar Kaymakamı Hikmet Dengeşik, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Ak Parti Adalar İlçe Başkanı İsmail Hakkı Durmuş, Adalar Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Çiğdem Gökçe katılarak destek verdi. Adalar Kaymakamı Hikmet Dengeşik’in de organlarını bağışladığı etkinlikte 2 saatte 70 kişiden organ bağışı alarak bir rekora imza atıldı. Daha sonra sağlık merkezi çalışanları dükkanları tek tek gezerek bağış yapılması konusunda vatandaşlara bilgi verdi.

Organ bağış’ nedir?

Organ bağış, kişinin hayatta iken kendi özgür iradesiyle, organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra başka hastaların tedavisinde kullanılmak üzere vasiyet etmesidir. 18 yaşını aşmış, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir.

Organ bağışında bulunan herkesin organları kullanılabilir mi?

Organ bağışı yapılmış olsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Örneğin; kişi evde, sokakta, acil serviste veya hastanelerin herhangi bir servisinde ölmüş ise organları kullanılamaz. Yalnızca yoğun bakım ünitelerinde solunum cihazına bağlı olarak ölen, yani beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organları nakledilebilir.

Beyin Ölümü nedir, tanısı nasıl konulur?

Beyin ölümünde, beyin fonksiyonları tamamen kaybedildiği için geri dönüşü yoktur, tam ve kesin olarak ölüm gerçekleşmiştir, bu durum bitkisel hayatla karıştırılmamalıdır. Beyin ölümü teşhisi konulabilmesi için birtakım testlerin uygulanma zorunluluğu vardır. Bu testlerin sonucunda, alanında uzman dört hekim tarafından, beyin ölümü gerçekleşip gerçekleşmediği kararına varıp daha sonra bu karar aileye bildirilir.

Organ bağış kartı olsun ya da olmasın ailelerden izin alınır mı?

Organ bağış kartı olup olmadığına bakılmaksızın beyin ölümü gelişmiş tüm vakaların aileleri ile mutlaka görüşülür. Bu görüşme organ nakil koordinatörü tarafından gerçekleştirilir. Aile onayı olmadan hiç kimsenin organları alınamaz ve kullanılamaz

Hangi organlarımı bağışlayabilirim?

Kalp, Karaciğer, Böbrek, Pankreas, Akciğer, Deri, Kornea, İnce Barsak, Kemik, Kas dokusu, Kıkırdak, Uterus (Rahim)

Alınan organlar herkese nakledilebilir mi?

Nakil işlemleri Sağlık Bakanlığı bünyesinde Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından yürütülür ve yapılan tüm işlemler kayıt altına alınıp belgelenir. Organ dağıtımı; ulusal bekleme listelerinde kaydı olanlar arasından öncelikle tıbbi aciliyeti olan hastalar olmak üzere kan ve doku grubu uyumuna göre yapılır. Din, dil, ırk, cinsiyet, zengin veya fakir ayrımı gözetilmez. Alıcı ve vericinin kimlik bilgileri ailenin izni olmadan açıklanamaz, gizli kalması kanunen esastır.

İleri yaş veya kronik hastalığın olması organ  bağışına engel midir?

Yaşın ileri olması, kronik bir hastalığın bulunması, alkol veya sigara içiliyor olması ve benzeri nedenler organ bağışı yapılmasına engel değildir.

Organ bağış’ yapıldıktan sonra, vazgeçilebilir mi?

Organ bağışından vazgeçildiğinde bu yeni kararın aile ile paylaşılması ve organ bağış kartının imha edilmesi yeterlidir.

Dinen bir sakıncası var mıdır?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır. 6. 3. 1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğu bildirilmiştir. Kuran-ı Kerim’de Maide suresi 32 ayet’te “Kim bir kimseye hayat verirse o sanki bütün insanlara hayat vermişcesine sevap kazanır” diye buyurmuştur.

Organ bağışı için nereye başvurmak gereklidir?

  • İl Sağlık Müdürlükleri
  • ilçe Sağlık Grup Başkanlıkları
  • Devlet Hastaneleri
  • Üniversite Hastaneleri
  • Özel Hastaneler
  • Semt Poliklinikleri

Organ bağışının yasal boyutu nedir?

29.05.1979 tarih ve 2238 sayılı kanunla organ bağışının yasal boyutu belirtilmiştir Buna göre: Madde 6: 18 yaşını doldurmuş ve mumeyyiz olan her kişiden organ ve doku alınabilmesi için verıcinin en az iki tanık huzurunda açık bilinçli ve tesırden uzak olarak önceden verilmiş yazılı ve imtiyazlı veya en az ıki tanık huzurunda sözlü olarak beyan edip imzaladığı tutanağı bir hekim tarafından onaylanması zorunludur. Madde 14: Bir kimse sağlığında vucudunun tamamını veya dokuların’ tedavi, teşhise bilimsel amaçlar için bırakıldığını resmi ya da yazılı bir vasiyetle belirtmemiş veya iki tanık huzurunda açıklamamış ise, sıra ile eşi, reşit çocukları, ana veya babası, veya kardeşlerinden birisinin; Bunlar yoksa yanında bulunan herhangi bir yakınının muvaffakıyeti ıle ölüden organ ve doku alınabilir.

 

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.