Kınalıada “Taşocakları Spor kompleksi Projesi” nasıl katledilip çöp döküm yeri haline getirildi!

Kınalıada “Taşocakları Spor kompleksi Projesi” nasıl katledilip çöp döküm yeri haline getirildi!
Yayınlama: 07.08.2017
Düzenleme: 13.12.2022 15:35
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, Kınalıada Taşocakları mevkiinde yapacağı ve projesi çizilen “Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi” adı altındaki spor kompleksi CHP’li belediye başkanları döneminde moloz ve çöp döküm yeri haline geldi.

Kınalıada "Taşocakları Spor kompleksi Projesi" nasıl katledilip çöp döküm yeri haline getirildi!

                                      RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Kınalıada Taşocakları mevkinde Adalar Belediyesi Eski Başkanı Çoşkun Özden’in çabalarıyla yapacağı ve projesi çizilen “Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi” adı altındaki spor kompleksi, 2009 yılında CHP ile seçimleri kazanan belediye eski başkanı Mustafa Farsakoğlu ve 2014 yılında aynı partiden seçimleri kazanıp belediye başkanı seçilen Atilla Aytaç zamanında kaçak/kanunsuz moloz ve çöp döküm yeri oldu. CHP’li Farsakoğlu zamanında 40.000m3 moloz ve çöp dökülen yer CHP’li Aytaç zamanında da tam bir çöp döküm merkezi oldu. 30 sene önce rahmetli şehit belediye başkanı Recep Koç tarafından temeli atılan spor kompleksinin fotogaleri linkini tıklayarak ne emekler verildiğinin bazı resimlerini zaman tünelinden bakabilirsiniz…

Kınalıada "Taşocakları Spor kompleksi Projesi" nasıl katledilip çöp döküm yeri haline getirildi!

                                RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN

Yapılması planlanan 40.000m2 spor kompleksi üzerine 5000 kişilik oturma yerleri, 700 m2 lokanta/ büfe, 105×70 Mt oyun alanı, 110 Mt atletizm pisti, kamp binaları, spor salonu, kapalı havuz, tenis alanı, çocuk parkı, kros parkuru mevcuttu. Spor kompleksi enerjisini güneş ve rüzgardan sağlıyor…

Kınalıada "Taşocakları Spor kompleksi Projesi" nasıl katledilip çöp döküm yeri haline getirildi!

  RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN

Kamp binaları;

 1.Bina (Zemin Kat) 1000 M2 : (KOD:7)

Soyunma odası 6 Ad, duş Odası 2 Ad, Sosyal/Kültürel Amaçlı Salon 450 M2, yemek salonu 120 M2, (Birinci kat) 1000 M2; 2 kişilik oda 18 Ad, salon 200 M2, kitaplık 200 M2.

2. Bina (Zemin Kat) 1000 M2; (KOD:9)

Soyunma odası 6 Ad, duş odası 2 Ad, Sosyal ve Kültürel Amaçlı salon 450 M2, Yemek salonu 120 M2, (Birinci Kat) 1000 M2; 2 kişilik oda 18 Ad, salon 200 M2, kitaplık 120 M2.

Spor Salonu: (KOD:8)

Oyun alanı 600 M2, oturma yeri 500 Ad…

Kapalı havuz: (KOD:10)

Havuz (8 Kulvar) 50×20 Mt, soyunma odası 7 Ad, duş odası 2 Ad, sauna 2 Ad, salon 60 M2.

Tenis Alanı: (KOD:11)

Kort 2 Ad, oyun alanı 24×11 M2.

Çocuk Parkı: (KOD:12) 1400 M2,

Kros Parkuru: KOD:13) 10000M2

Projede ağaçlandırma alanları, plaj, 40 Mt yüksekliğinde doğal anıt ve 3500 M2  park alanı bulunuyordu. (KOD:16-17-18-)… Ayrıca adanın ön tarafındaki Kınalıada Su Ürünleri Kooperatifinin buraya taşınılması için yerler ayrılmış, atletizm pistinin altına kooperatif için 200 M2 soğuk depo düşünülmüş. (KOD:5-14-15)

CHP’li Mustafa Farsakoğlu ve Atilla Aytaç döneminde çöp ve moloz döküm yeri yapıldı

Adalar, kentsel ve doğal sit alanı ilan edilmiştir. Bu alanlara moloz, çöp ve inşaat atıkları dökülemez, geçici olarak bile olsa depolanması yapılamaz. Bu nedenle Adalar Belediye Meclisi tarafından her yıl yayınlanan ücret tarifesi ile m3 başına hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıklarının anakara depolama alanına taşınması için adalılardan ücret almaktadır.

2009 yılında CHP’den seçimlere girerek kazanan belediye başkanı Mustafa Farsakoğlu, göreve gelir gelmez  Taşocakları mevkiine yapılacak olan yukarıda detaylarıyla anlattığımız spor kompleksini sırf İBB’nin projesi olması nedeniyle 4000 M3 (4000 kamyon) çöp ve molozu spor kompleksi yapılacak olan alana dökerek Kınalıada Taşocaklarını çöp ve moloz döküm yeri yapmıştı.

2014 yılında yine CHP’den seçilen Atilla Aytaç ise Farsakoğlu’nun izinden giderek hatta çıtayı bir sıra daha arttırarak bu alanı sabit bir çöp döküm yeri haline çevirme gayreti içine girmiş ve yer çöp alanı olmuştu…

Kınalıada "Taşocakları Spor kompleksi Projesi" nasıl katledilip çöp döküm yeri haline getirildi!

                            RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLATIN

2009 yılında  yüklenici firmaya ihale edilen çıkartma gemisi ile taşımacılık işi Adalar’daki yapılması gereken zorunlu nakliye işlerinden ziyade Heybeliada Harp Okulu’ndaki yapmakta olduğu hafriyat çalışmalarından çıkan harfiyatların Maltepe iskelesine oradan İstanbul’daki açık olan tek döküm yeri olan Kemerburgaz’daki döküm yerine boğaz köprüsünden geçerek götürülmesi (en az 90 km) ve döküm parası verilerek dökülmesi ve daha sonra aynı kamyonların aynı yoldan geri dönmesi ve bir kamyonun bir günde bu kadar deniz ve kara yolunun uzun olması sebebi ile bir seferden fazla yapamaması nedeni ile çok pahalıya geldiği için yüklenici firma Mustafa Farsakoğlu’nun talimatıyla buradan çıkan harfiyatları komple Kınalıada’daki Taşocakları mevkii bölgesine dökmüştü.Taş ocakları bölgesinde doğal zemin bu harfiyatların devamlı o bölgeye dökülmesi neticesinde yaklaşık 4 metre kadar yükselmiş ve Kınalıada tam bir döküm alanı haline gelmişti. Kınalıadalıların bütün mercilere şikayeti bir sonuç vermemişti.

Yüklenici firma Heybeliada’daki harp okulunun harfiyat işini bitirdikten sonra bile bu sefer Anadolu Yakası’nda yapmakta olduğu hafriyat işlerinden çıkan inşaat atıklarını kendisine ait gemi ile sabaha karşı 2-3 suları gibi saatlerde Kınalıada’ya getirmiş bedava bulduğu alana yığmıştır.İçişleri bakanlığından bir müfettiş geleceği haberi üzerine bir büyük dozer kiralanmış ve bu alan düzeltilerek dökülen hafriyatların izleri silinmeye çalışılmış hatta bu dozerin parası bile Adalar Belediyesine ödettirilmişti.

Aşağıdaki linkten moloz ve çöpleri döken firmanın sahibiyle olan röportajı ve itiraflarını okuyabilirsiniz.

Şükrü Abanoz

KINALIADA MOLOZ DÖKME YERİ Mİ?

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet