Kınalıada’da reklam panolarına saldırı

Kınalıada’da reklam panolarına saldırı
Yayınlama: 21.02.2017
Düzenleme: 13.12.2022 15:38
A+
A-

Kınalıada  sahilinde bulunan ve Adalar Belediyesi tarafından Adalar’ ın çeşitli yerlerine asılan camlı reklam panosu saldırıya uğradı.

Kınalıada'da reklam panolarına saldırı

Adalar Belediyesi  tarafından Kınalıada sahiline yapılan Adalar Belediyesinin yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek için sahile astığı reklam panoları, kimliği belirsiz kişi yada kişilerce camları kırıldı. Taş ve sopalarla kırıldığı tahmin edilen reklam panolarını gören çevredeki vatandaşlar, bu tip eylemleri gerçekleştirenlerin yakalanarak cezalandırılmasını istediler.

TCK 152 maddede kamu malına zarar verme suçu ayrıntılı şekilde anlatılmıştır. Bu maddenin 1. Fıkrasının a bendinde kamu malının tanımı yapılmıştır. Bu tanıma göre; “Kamu kurum ve kuruluşlarına ait, kamu hizmetine tahsis edilmiş veya kamunun yararlanmasına ayrılmış yer, bina, tesis veya diğer eşya”lar kamu malı tanımına dahil olmaktadır. Ayrıca kanun maddesinin 1 fıkrasının diğer bendlerinde

Yangına, sel ve taşkına, kazaya ve diğer felaketlere karşı korunmaya tahsis edilmiş her türlü eşya veya tesis hakkında, Devlet ormanı statüsündeki yerler hariç, nerede olursa olsun, her türlü dikili ağaç, fidan veya bağ çubuğu hakkında, Sulamaya, içme sularının sağlanmasına veya afetlerden korumaya yarayan tesisler hakkında, Grev veya lokavt hallerinde işverenlerin veya işçilerin veya işveren veya işçi sendika veya konfederasyonlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında, Siyasi partilerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve üst kuruluşlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında, Sona ermiş olsa bile, görevinden ötürü öç almak amacıyla bir kamu görevlisinin zararına olarak” işlenmesi halinde 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verileceği belirtilmiştir.

Mala zarar verme suçu ile ilgili TCK 152 maddesinin 2 fıkrasında, “Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanılması, Toprak kaymasına, çığ düşmesine, sel veya taşkına neden olmak suretiyle, Radyasyona maruz bırakarak, nükleer, biyolojik veya kimyasal silah kullanarak”  zarar verme eyleminin işlenmesi durumunda verilecek cezanın iki katı oranında artırılacağı hükme bağlanmıştır. Yani toplumsal olaylarda sıkça rastladığımız Molotof kokteyli, havai fişek ile yapılan saldırılar, barikat kurarak ateş yakılması eylemleri de bu madde kapsamında ağırlaştırılmış olarak cezalandırılacaktır.

Mala zarar verme eylemlerinin son dönemlerde yoğunlaşması nedeniyle kanun koyucu yeni hükümler koymuştur. 18 Haziran 2014 tarihinde TCK 152. Maddeye eklenen 3. Fıkra ile mala zarar verme eylemi sonucunda “haberleşme, enerji ya da demiryolu veya havayolu ulaşımı alanında kamu hizmetinin geçici de olsa aksaması hâlinde” verilecek cezaların iki katına kadar artırılacağı da hükme bağlanmıştır.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet