Kınalıada’daki eski dispanserin ihyasına başlandı. Nilgün Akbal’ın adı yaşatılacak

Kınalıada’daki eski dispanserin ihyasına başlandı. Nilgün Akbal’ın adı yaşatılacak
Yayınlama: 08.05.2021
Düzenleme: 13.12.2022 15:18
A+
A-

14 yaşında hayatının baharında gencecik bir kız iken yakalandığı amasız hastalığa yenik düşerek aramızdan ayrılan Nilgün Akbal’ın adı Kınalıada’da ihya edilecek sağlık ocağı binasında yaşatılacak.

2001 senesinde lenfoma hastası Nilgün Akbal’ın hastalığının tedavisi için bir bağış kampanyası düzenlenmiş, bugünün parasıyla 44000 dolar toplanmıştı. Ancak Akbal’ın ölümü ile bağış paraları kurumlar arasında bir gezinti yaptıktan sonra en son durak olarak Kızılay’a devredilmişti. Bağış paraları Kınalıada’da ihya edilmeye başlanan Kınalıada sağlık ocağı binasında kullanılmasına başlandı.

Kınalıada'daki eski dispanserin ihyasına başlandı. Nilgün Akbağ'ın adı yaşatılacak

Adalar Kaymakamı Dr. Mustafa Ayhan ve Ak Parti Adalar İlçe Başkanı Sina Şen’in girişimleriyle başlanan Kınalıada Sağlık Ocağı binasının ihyasına başlandı. Kısa zamanda bina sağlık hizmetlerinde kullanılmak içim Kınalıadalıların hizmetine açılacak.

Kınalıada'daki eski dispanserin ihyasına başlandı. Nilgün Akbağ'ın adı yaşatılacak

En büyük hayali anaokulu öğretmeni olmak olan 2001 senesinde 14 yaşında kaybettiğimiz lenfoma hastası Nilgün Akbal’ın adının Kınalıada’da ihya edilmeye başlanan sağlık ocağı binasına verilmesi için gerekli girişimlere başlandı. Binanın bütününe veya bir odasına Nilgün Akbal’ın adı verilecek.

2000 senesinde Adalıların büyük katılım sağlayarak bağış yaptığı ve bugünün parasıyla 44000 dolar civarı bir para toplanan bağış kampanyasını organize edenlerin hayatta kalan tek üyesi olan Ermeni Cemaatini temsilen Avedis Kevork Hilkat gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kampanyanın fikir babalarının Hikmet Abanoz, Rum Cemaati adına Mihal Şişko, Ermeni Cemaati adına kendisinin olduğunu belirten Avedis Kevork Hilkat, el ele verip Kaymakamlık ve Valiliğin izni dahilinde bu kampanyayı başlatıklarını belirtti. Kapalıçarşı’da kuyumcu olduğundan dolayı toplanan parayı dolara çevirdiğini ve günümüz parasıyla 44000 dolar civarında olduğunu belirten Avedis Kevork Hilkat, bu paranın ada tarihindeki en büyük bağış kampanyası olduğunu tahmin ettiğinin altını çizdi. Topladıkları bağış paralarının %99’unun Kınalıada’dan toplandığını belirten Hilkat, dönemin patriği Mesrob Mutafya’nın kendilerini teşekkür belgesi vererek onurlandığını bu vesileyle Mesrob Mutafyan’ı rahmetle andığını söyledi. Mutafya’nın kendilerine ‘Bu yaptığınız takdire şayandır ve çocuklarımıza ders olacak niteliktedir’ diyerek kendilerini onurlandırdığını belirtti

Topladıkları bağış paralarını kullanamadıklarını ifade eden Hilkat, ”Maalesef bu parayı kullanamadık. Tedavisinde harcayamadık. Çünkü rahmetli oldu. Bu meyanda istekleri vardı. Biliyorduk ki acı son yaklaşmıştı. Doktorlar çok ümitsizdi. O zamanki teknoloji bu günkü kadar ileri değildi. Ne istediğini sorduk. Bilgisayar istediğini söyledi. Kendisine bilgisayar aldık ve çok mutlu oldu. Bu bir teselliydi. Gönül isterdi ki kanseri tedavi edip şimdi sağlıklı bir şekilde aramızda görelim ama olmadı. Zaman içinde Hikmet abi rahmetli oldu. Mihal Şişko rahmetli oldu. Parayla ne yapabiliriz diye düşündük. Parayı Kınalıada Dispanserinin ihya ve yenileme çalışmalarında kullanabilirdik. Bizim en büyük arzumuz Nilgün Akbal bağış kampanyasında toplanan parayı dispanserin ihyasında harcamak ve onun adını vermek veyahut bir odasını tamamen Nilgün Akbal adını vererek orada anıtlaştırmak ve sonsuzlaştırmak. Ailesinin de çok büyük beklentisi var. İstiyoruz ki kızlarının adı Kınalıada’da yaşasın. Bu aileyi çok mutlu edecek. Bağış kampanyasında yaşayan en son birey ben kaldım. Omuzlarımda çok büyük bir yük hissediyorum. Çünkü bir dava için topladığımız paranın tamamen sorumluluğu üstümde”dedi.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.