Orman arazilerinde yeni düzenleme

Orman arazilerinde yeni düzenleme
Yayınlama: 21.05.2013
Düzenleme: 21.05.2013 17:51
A+
A-

Orman arazilerinde yeni düzenleme

 

Orman arazilerinde yeni düzenleme
Tapulı orman arazisi ilan edilen yerler, sahiplerine 49 yıllığına bedelsiz verilirken, tapusuz araziler bedeli ödenmek kaydıyla 29 yıllığına devredilecek.

Devletin orman arazisi olarak belirlediği yerler vatandaşa iade edilecek. Orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerinin satışı uygulamasını başlatan hükümet, 2B dışında kalan yerler için de çalışma başlattı. 2B olmayan ama vatandaşın yıllardan beri kullanımında olan bu tip yerlerle ilgili mülkiyet problemi yeni düzenlemeyle çözülecek.

Bu tip yerler daha çok Karadeniz, Antalya, Kocaeli, Bolu ve Mersin’de bulunuyor. İstanbul’da ise genellikle Şile, Gebze ve Silivri’de gibi ilçelerde yer alıyor. Bu Araziler fiilen orman alanı değil ancak, geçmişte orman olduğu için tapusu iptal edilmiş yerler olarak nitelendiriliyor. Tapusu olmasına rağmen devlet orman arazisi ilan edilen ama karşılığı vatandaşa ödenmemiş arazilerle ilgili yapılacak düzenleme ile daha önce tapusu olup da iptal edilenlere ise arazileri 49 yıllığına bedelsiz verilecek. Bu yerler şu anda genellikle tarım arazisi olarak kullanılıyor. 49 yıllığına bedelsiz verilecek bu yerlere aynı amaç için kullanım şartı getirilecek. Bir başka düzenleme ise tapusuz Araziler için yapılacak.

Kayıtlarda ‘orman arazisi’ görünen ancak yıllardır vatandaş tarafından tarla-bahçe olarak kullanılan yerler de 29 yıllığına vatandaşa kiraya verilecek. Arazi tapusuz olduğu için Kiralama bedeli alınacak. Ayrıca vatandaşın özel mülkiyetinde bulunan ve aşılı kestane, kızılağaç ve ıhlamur ağaçlarının bulunduğu yerlerin orman alanı sayılmamasına yönelik düzenleme yapılacak.İA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.