Roma nere Adalar nere?

Roma nere Adalar nere?
Yayınlama: 27.06.2024
A+
A-

İstanbul, Büyükada’ya toplu taşıma hizmeti vermesi için getirilen devasa minibüslere ada halkının itirazı devam ediyor.


Devasa minibüslere karşı direnen Adalılar, her gün yaptığı eylemlere bir yenisini daha ekledi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun son yaptığı açıklamalara Adalılar, oyuncu Tilbe Saran’ın da katıldığı basın açıklamasıyla cevap verdi.

Oyuncu Saran şöyle konuştu:

“Adalar, Türkiye’nin tek yaya bölgesi olarak yasalarla korunmaktadır. İstanbul 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 25 Aralık 2009 tarihli ve 2232 sayılı kararıyla, Adalar’da motorlu taşıtların (elektrikli veya fosil yakıtlı) kullanımı yasaklanmıştır. Bu yasağa uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır ve kararın uygulanması kaymakamlık ve belediyeye bırakılmıştır. Yetkili ve sorumlu kamu görevlileri olarak da sizler yasalar gereği bu kararlara uymak ve Adalar’daki sorunlara bu çerçevede çözümler üretmek zorundasınız o yüzden seçildiniz. Şu anda azmanbüsleri Adalara getirip çalıştırıyor olmanız yasalara aykırıdır ve suç işlemektesiniz.”


Pahalı


Toplu taşıma sorununa farklı çözüm önerilerinin olduğunu söyleyen Saran, şu ifadeleri kaydetti:

“Demişsiniz ki, ‘Başta Büyükada olmak üzere buralarda mezarlıklara erişim, hastaneye erişim, sağlık ve kamu kurumlarına erişim gibi mecburiyetler var. Tatil günlerinde bazen 60 bini aşan, Adalara giden misafirimiz var. Dolayısıyla Adalar’da toplu taşıma zarureti var.’ Biz de diyoruz ki; yaşlı, engelli, hasta vatandaşlarımız başta olmak üzere herkesin kamu kurumlarına erişim hakkı zaten bulunmaktadır.

“Adalar’da vatandaşların ulaşım ihtiyaçları, bireysel akülü araç izinleri, Adalar Belediyesi’nin taşıma hizmetleri ve İBB’nin AdaMini taksi hizmetleri ile karşılanmaktadır. Kamu kurumlarının büyük araçları ve deniz ulaşımı yeterlidir, toplu taşımaya gerek yoktur. Ayrıca Adalar’ın toplu taşıma sistemi içinde dört tarafımızı çevreleyen denizin de yer aldığını unutmamamız gerekli. Ancak adalarımıza getirmek istenen azmanbüsler adalıların ya da ziyaretçilerin toplu taşıma ihtiyaçlarından ziyade turizm amaçlı taşıma için getirilmek istenmektedir ve ücretlendirmesi de toplu taşıma ücretlendirmesinin kat kat üzerindedir.

İnsanlarımızı, böyle minibüslere tıkış tıkış bindirerek ada turu yaptırılması da asla kabul edilemez! Kaldı ki gelen turiste göre ulaşımın artırılması gerekseydi ne yapacaktık Adalar’a metrobüs mü getirecektik. Çok gerekli görülen toplu taşıma eskiden olduğu gibi deniz yoluyla Şehir Hatları tarafından yapılmalıdır.”

Adalar nere Roma nere?

İmamoğlu’nun Adalar’ı Roma’ya benzetmesine dair Saran şu cevabı verdi:

Azmanbüslerin Roma’da da kullanıldığını söylemişsiniz sayın İmamoğlu; denizin ortasındaki 18 bin nüfuslu Adalar’ımızı bir G-7 ülkesinin 4,3 milyon nüfuslu başkenti Roma ile kıyaslamanız pek isabetsiz olmuş. Zira Adalar’ın toplu taşıma sisteminin denizde yer aldığı unutulmamalı, aynı Venedik’te olduğu gibi! Merkezdeki yerleşim alanlarının ise rahatça yürüme mesafesinde olduğu da hatırlanmalı!”

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. ahmet dedi ki:

    %90 adalarda oy alan ei adalıların %100 karşısında olduğu bir dayatmada niçin israr ediyor hangi örtülü projenin ayak sesleri bunlar ey ei seni biz seçtik ama sana biat etmiyoruz halkın sesine kulak ver *titre ve kendine dön*