Sait Faik Abasıyanık Müzesi açılışına yoğun ilgi

Sait Faik Abasıyanık Müzesi açılışına yoğun ilgi
Yayınlama: 11.05.2013
Düzenleme: 13.05.2013 12:58
A+
A-

[flgallery id=69 /]

 

 Sait Faik Abasıyanık Müzesi açılışına yoğun ilgi

 

Burgazada’da bulunan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, 2009’da başlayan restorasyon çalışmalarının ardından kapılarını yeniden adalıların ve misafirlerin yoğun ilgisi altında ziyaretçilerine açtı.

Darüşşafaka Cemiyeti’nin 2009 yılından bu yana sürdürdüğü restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından müzenin açılışı gerçekleştirildi. Törene; Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Almet Salcan ve 59. Sait Faik Abasıyanık hikâye armağanını kazanan Yazar Sine Ergün, adalı sanatçılar, Darüşşafakalı öğrenciler ve Sait Faik Abasıyanık severler katıldı.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, açılışta yaptığı konuşmada, “150 yıldır eğitimle hayatları değiştiren Darüşşafaka, Sait Faik’in tek varisidir. 1964’ten beri Darüşşafaka’da okuyan her çocuğun aldığı eğitimde Sait Faik’in öykülerinden gelen telifin katkısı olduğunu gururla dile getiriyoruz. Her zaman rahmet ve minnetle andığımız merhum Makbule Abasıyanık vasiyetnamesinde Cemiyetimize iki ödev vermiştir. 1955’te kurduğu “Sait Faik Hikâye Armağanı”nın sürdürülmesi ve 1959 yılında açtığı “Sait Faik Abasıyanık Müzesi”nin yaşatılması. Cemiyetimiz de 1964 yılında kendisine intikal eden bu vasiyetnamenin gereklerini o yıldan beri yerine getirmekte ve sorumluluğunu üstlendiği bu eşsiz mirası gururla geleceğe taşımaktadır. 1964 yılından 2009 yılına kadar müzemiz, ücretsiz olarak Sait Faik severlerin uğrak noktası oldu. 2009 yılına gelindiğinde ahşap köşkün ciddi bir bakım, onarım ve güçlendirme çalışmasından geçirilmesinin gerekliliği tespit edildi ve restorasyonu yapıldı.Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu’na yardım ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Açılış töreninde Burgazadalı olan tiyatro sanatçısı Tilbe Saran, Sait Faik Abasıyanık’ın ‘Projektörcü’ adlı hikâyesini seslendirdi. Darüşşafakalı öğrenciler de yazarın ‘Hişt Hişt ‘ adlı hikâyesini yorumladı.

SAİT FAİK ABASIYANIK MÜZE EVİ

1959 yılında halkın ziyaretine giriş ücreti alınmaksızın açılan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, Sait Faik’in annesi Makbule Abasıyanık’ın vasiyetinin Darüşşafaka Cemiyeti’ne intikal ettiği 1964 yılından beri Darüşşafaka Cemiyeti’nin sorumluluğunda yaşatılıyor. Bu tarihten 45 yıl sonra güçlendirme ve restorasyon çalışmalarının başlatıldığı müze ev, kültür ve tarihe ev sahipliği yapan önemli özel müzelerimizden biri. Babasının vefatından sonra kışları Şişli’de yazları ise Burgazada Çayır Sokak 15 numaradaki köşkte yaşamını sürdüren Sait Faik, 1945 yılında hastalandıktan sonra zamanının büyük bir kısmını burada geçirdi.

Sait Faik, vefatından bir yıl önce, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın davetiyle, o dönem Fatih’te bulunan Darüşşafaka Lisesi’nde düzenlenen bir edebiyat matinesine katıldı. Matineden sonra okulu gezdiğinde çok etkilenen, öğrencileri takdir eden ve duygulanan Sait Faik, eve döndüğünde mallarını, babasını kaybetmiş çocuklara çok güzel imkânlar sağladığını düşündüğü Darüşşafaka’ya bağışlama hayalini annesiyle paylaştı. Yazarın annesi Makbule Hanım, Sait Faik’in ölümünden sonra, 8 Kasım 1954’te hazırladığı vasiyetinde mal varlıklarının çoğunu, yazarın eserlerinin telif haklarını ve Burgazada’daki köşkü Darüşşafaka Cemiyeti’ne bıraktı. Köşk, Abasıyanık’ın vasiyeti doğrultusunda müzeye dönüştürüldü. Sait Faik Abasıyanık Müzesi adıyla 22 Ağustos 1959’da halka açılan müze evin bakım, onarım gibi sorumlulukları 1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyeti’ne bırakıldı.

Adagazetesinin ricasını kırmayarak Sait Faik Abasıyanık’ın koltuğuna oturan Sait Faik Abasıyanık hikâye armağanını kazanan en genç yazar  Sine Ergün ise günün en anlamlı fotoğrafı oldu.

S6301516 (640x480)

 

Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu  Sait Faik Abasıyanık Müzesi açılışında bir konuşma yaptı.

Burgazadası Muhtarı Mustafa Biçer ;

2010 yılında Darüşşafaka’ya yazdığımız dilekçenin meyvelerini almak insana başka bir mutluluk veriyor.Belediye Başkanımız Mustafa Farsakoğlu ve Meclis Üyemiz Hıdır Uvçin ile birlikte emek vererek  bu günkü duruma geldik.Kendilerine Adalılar olarak teşekkür ediyorum dedi.

Şükrü Abanoz-adagazetesi           11.05.2013

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.