Sedef Adası’nda karakolun yerini bile satmışlar!

Sedef Adası’nda karakolun yerini bile satmışlar!
Yayınlama: 19.09.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:26
A+
A-

Sedefadası’nda adanın yaklaşık % 15 ine denk gelen 77 dönüm alandaki 11 parsel gayrimenkuldeki  Mehmet Refik Birgen hisseleri geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak kökenli bir grup tarafından satın alındı.

Hatırlanacağı üzere Sedef Adasının hissedarlarından Mehmet Birgen geçtiğimiz aylarda adadaki hissesine düşen bölümünün tamamını bir iş adamına sattı. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıllarda Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz’in kardeşi Prens Sattam Bin Abdülaziz adadan dört dönüm arazi satın almıştı.

Uzun yıllardan beri zaman zaman Suudi Arabistan kraliyet ailesi tarafından satın alındığı ile ilgili haber çıkan yerlerde SİT alanı ve eski eser olduğu gerekçesi ile 2002 yılından beri kanunlara aykırı bir şekilde vergi kısıtlaması olan, üzerinde her sene yeni eklemeler yapılarak oluşturulan çeşitli yapı ve ticarethaneler ile, iskele, karakol ve en önemlisi mezar alanı bulunan (Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde bakanlar kurulu kararı ile Anavatan Partisi kurucusu ve Özal ın eski patronu Şehsuvar Menemencioğlu’na ait mezar)  parsellerde resmi kurumlara intikal etmiş incelemeler olmasına rağmen harç ve vergi zayiine sebep olunarak tapuda alım satım harçları ödenmeyerek devir işlemleri gerçekleştirildi.

Öte yandan bu yerlerde turizm tesisleri yapılacağı gelen bilgiler arasında. Kanun gereğince geriye dönük uygulanan kısıtlılığın tahsil edilmesi ve ticari kullanım olan yerler ile arsa vasıflı yerlerden alınması gereken emlak vergilerinin tahsili ile kamuya ait terk işlemlerinin yapılmadan yabancı uyruklu bir gruba satılması yapılan işlemlerin şaibeli olduğu iddialarını doğrular nitelikte.

Adalar genelinin SİT alanı olmasına rağmen sadece bu parsellerde SİT sebebi ile tapu alım satım harcı muafiyeti uygulanarak kamunun milyonlarca lira zarara uğratılması, aynı dönemlerde Sedefadası’nda tapuda el değiştiren diğer parsellerden tam harç alınması çifte standart yaratmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.