Yargıtay, Büyükada Davasında Verilen Cezaları Oybirliği ile Bozdu

Yargıtay, Büyükada Davasında Verilen Cezaları Oybirliği ile Bozdu
Yayınlama: 22.11.2022
Düzenleme: 13.12.2022 15:11
A+
A-

Büyükada’da Temmuz 2017’de yapılan bir toplantıya katılan, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ ve ‘silahlı terör örgütüne yardım etmek’le suçlanana Taner Kılıç, Günal Kurşun, İdil Eser ve Özlem Dalkıran’a verilen cezalar Yargıtay tarafından bozuldu.

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, Büyükada davasında Taner Kılıç, Günal Kurşun, İdil Eser ve Özlem Dalkıran’a verilen; 2 yıl 1 ay ila 6 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezalarını oybirliği ile bozdu. Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, İstanbul 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Taner Kılıç‘a Bylock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle verilen “terör örgütü üyeliği suçuna” ilişkin cezayı bozarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“ByLock uygulamasını kullandığının kuşkuya yer vermeyecek şekilde teknik verilerle tespiti halinde, ByLock kullanıcısı olduğuna dair delilin atılı suçun sübutu açısından belirleyici nitelikte olması karşısında, ilgili birimlerden ayrıntılı ByLock tespit ve değerlendirme raporu getirtilip, UYAP’ta bulunan örgütlü suçlar bilgi havuzunda sanık hakkında başkaca bir beyan yahut ifade bulunup bulunmadığı araştırılarak, varsa bu beyan yahut ifadeler CMK’nın 217/1. maddesi uyarınca duruşmada sanık ve müdafilerine okunarak diyecekleri sorulup, gerekirse beyan yahut ifade sahiplerinin tanık sıfatıyla bilgisine başvurulduktan sonra hukuki durumunun buna göre takdir ve tayini gerekirken, eksik araştırma ile yazılı şekilde hüküm kurulması…”

Dava dosyası İstanbul 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri gönderilecek. Mahkeme Yargıtay’ın kararına karşı direnmesi halinde konu Ceza Genel Kurulu’na yansıyacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.