Büyükada TÜGVA istilasının soruşturması devam ediyor

Büyükada TÜGVA istilasının soruşturması devam ediyor
Yayınlama: 12.06.2024
Düzenleme: 12.06.2024 12:51
A+
A-

İBB İle TÜGVA arasında Büyükada İskelesi üzerinde bulunan TÜGVA’ya ait olan yerle ilgili çıkan olaylarla ilgili TÜGVA’nın şikayeti üzerine Adalar Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmıştı.

TUGVA 2021/772 2021/777 sayılı soruşturma

Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı, İBB ile TÜGVA arasında Büyükada’da Şehir Hatları Vapur İskelesi üzerinde TÜGVA’nın kiraladığı yerin İBB tarafından boşaltılmak istenmesi sırasında çıkan olaylarda vakfın yerine zarar veren zabıta görevlileri ve sivil şahılar için yürüttüğü soruşturma kapsamında çıkan olaylarda vakfa verilen zarar iddialarının tespiti için fotoğraflama yapılması, şahitlerin tespiti başka delil varsa toplanmasını istedi. Savcılık ayrıca vakfın yerine izinsiz giren zabıta görevlilerinin görevini kötüye kullanması suçu açısından soruşturma izni istenmesi için kimlik bilgilerinin tespit edilmesini isterken, izinsiz içeriye giren vatandaşların da şüpheli olarak ifadelerinin alınması için gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.

Daha önce BELTUR’un işlettiği, Büyükada Şehir Hatları Vapur İskelesi üzerinde bulunan ve işletmesi on yıllığına İBB tarafından TÜGVA’ya verilen yer, İBB’nin açmış olduğu davayı kazandığı iddiası üzerine tahliye edilmek istenmesi Büyükada’da gerginliğe neden olmuştu. İBB ve Adalar Belediyesi zabıtaları tarafından boşaltılmak istenen yerde zabıta ekipleri ile TÜGVA yetkilileri arasında tartışma çıkmış, olay yerine polis çağrılmış, polis ile İBB zabıtaları arasında çıkan arbedede polise fiziki müdahalede bulunan İBB Zabıta Müdürü polise mukavemetten göz altına alınmış, 4 saat göz altında kalan müdür ifadesi alındıktan sonra tahliye edilmişti.

Adalar Kaymakamlığının 13 Eylül 2021 tarihli yazısında, “İBB-İstanbul Şehir Hatları Turizm San. ve Tic. A.Ş ile TÜGVA arasında 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’na göre kurulan ve hala varlığını koruyan geçerli bir kira sözleşmesinin mevcut olduğu, dolayısıyla TÜGVA’ca bahse konu yerin işgal edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı, işgalin söz konusu olmadığı durumda ise 2886 sayılı kanunun 75’inci maddesi kapsamında tahliye yapılamayacağı tarafınıza bildirilmiştir. TÜGVA ile İBB-İstanbul Şehir Hatları Turizm San. ve Tic. A.Ş. arasında borçlar kanununa göre geçerli bir sözleşme mevcut iken adli yargıda konunun dava konusu edilip tahliye kararı alınmadan tek taraflı olarak kiralayanın taşınmazı boşaltma girişiminin yasal olmadığı, bu nedenle adli yargıdan alınmış bir tahliye kararı olmadan İBB Zabıta Müdürlüğü tarafından yapılmak istenen tahliye işleminin yasal olmadığı, mevcut gayri yasal müdahalenin durdurulması, aksi takdirde adli ve idari işlemin yapılacağının bilinmesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.” İfadelerini kullanmıştı.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.