Büyükada’da kedilerde salgın: 4 ayda 700 kedi öldü

Büyükada’da kedilerde salgın: 4 ayda 700 kedi öldü
Yayınlama: 03.06.2022
Düzenleme: 13.12.2022 15:12
A+
A-

Büyükada’da 4 ayda yaklaşık 700 kedinin, kedi koronavirüsü olarak bilinen FIP hastalığı nedeniyle öldüğü öne sürüldü. Adadaki hayvanseverler, kedileri karantinaya almaya başladı.

Büyükada'da kedilerde salgın 4 ayda 700 kedi öldü

Büyükada’daki kedilerde “Feline Enfeksiyoz Peritonit” (FIP) hastalığı salgını başladığı öne sürüldü. Birçok kedinin de hastalık nedeniyle öldüğü söyleniyor.

Büyükada’da hayvarseverler, bulaşıcı ve bilinen bir tedavisi olmayan hastalığa karşı karantina odaları hazırlıyor.

Gönüllüler, ağır hasta durumdaki kedilere kullanılmayan evlerde bakıyor.

Büyükada'da kedilerde salgın 4 ayda 700 kedi öldü

Hayvanseverler kediler için seferber oldu

Büyükada Hayvan Kurtarma Gönüllüsü Neslihan Sipahioğlu, belli dönemlerde sokaklardan ölen kedileri topladıklarını belirterek, “Ben 8 kedimi FİP yüzünden kaybettim. Bahçede 50 kedim var, sorumlu olduğum bölgede 210 kedim vardı, 210 kediden şu an 50’ye düştük. Ölenler ve gömülenler kayıtlı. Her yerden ölü kediler toplamaya başladık” dedi. 

Sipahioğlu, hayvanseverlerin maddi zorluklar yaşamak pahasına kedilere yardım için seferber olduğunu söyledi. 

“10 kedinin 7’si FIP nedeniyle ölüyor”

Büyükada’da 2013 yılından beri ölen kedilerin istatistiğini tuttuğunu belirten Büyükada Hayvan Kurtarma Gönüllüsü Metin Türkmenoğlu, “2013 yılından beri Büyükada’da ölen kedilerin istatistiğini tutuyorum. Senelik kedi ölümü 450-500 civarındaydı. Bu sene ocak ayının ilk haftasından itibaren mayıs ayına kadar yaklaşık 700 kedi öldü. Normal bir yılın 3 katı bir rakam. Bugüne kadar ölüm sebepleri farklıydı. Köpek saldırısı, akülü araçlar tarafından ezilme gibi sebepler vardı. Artık FİP ağırlıklı ölüm var. Yaklaşık 10 kedinin 7’si FIP nedeniyle ölüyor. Bu işe devletin bir kurumu ya da belediyenin el atması şart” diyerek çağrıda bulundu.

“Radikal bir tedavisi yok”

FIP hastalığı hakkında bilgi veren Veteriner Celal Karabulut ise, “FİP, koronavirüs ailesinden. Kedilerde çok değişik semptomlara sebep olan viral bir hastalık. Kedilerin kendisine ait koronavirüsü var. Henüz insana bulaştığı tespit edilmedi. Yalnızca kedilere dair bir hastalık. Yüzde yüz ölümcül sonuçlanıyor. Radikal bir tedavisi yok. Son yıllarda çeşitli alternatif tedavileri var ama, kesin bir sonuç alabileceğimiz bir durum yok. Anne karnındayken de kedi yavruları yakalanabiliyor. Hastalık ortaya çıktığında iş işten geçmiş oluyor. Son yıllarda ilaç çalışmaları da var. Ülkemizde henüz sağlık sisteminde yasallaşmamış ilaçlar var, bu ilaçların bir kısmından olumlu sonuç alınırken bir kısmından alınmıyor. Adalar’da toplu beslenmeden kaynaklı hastalık yayılmış olabilir, tuvalet alanları da ortak olduğu için hastalığın yayılma oranı yüksek olabilir” dedi. 

Adalar Belediyesi’nden ise kedi ölümleri ile ilgili açıklama yapılmadı. (DHA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.