Cumhurbaşkanı Erdoğan: Büyükada toplantısı 15 Temmuz’un devamı niyetinde bir toplantıydı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Büyükada toplantısı 15 Temmuz’un devamı niyetinde bir toplantıydı
Yayınlama: 08.07.2017
Düzenleme: 13.12.2022 15:36
A+
A-

Büyükada’daki şüpheli toplantıda gözaltına alınanlar ilgili soruya cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ’15 Temmuz’un devamı niyetinde bir toplantıydı’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Büyükada toplantısı 15 Temmuz'un devamı niyetinde bir toplantıydı

Cumhurbaşkanı Erdoğan G2O zirvesi sonrası yaptığı basın toplantısında bir gazetecinin yönelttiği soru üzerine, Büyükada’da gözaltına alınan insan hakları savunucuları için “Acaba Büyükada’daki bir otelde niçin toplanmışlardı. 15 Temmuz’un devamı niyetinde bir toplantı için bir araya gelmişlerdi” dedi.

İstanbul-Büyükada’da bir toplantıya yapılan polis baskınında 9 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili soruya yanıt veren Erdoğan “gelen istihbarat üzerine gözaltına alındılar” dedi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Büyükada’da gözaltına alınan insan hakları savunucuları için yaptığı o yorum;

“İnsan hakları savunucusu dediklerinin, benimle ilgili yapmış olduğu açıklamanın neticesi neydi acaba? Neticesi ne oldu, bunu biliyor musunuz? Neticesi ben hapse girdim ve 4 ay, 10 gün hapiste yattım. İstanbul şehrinin belediye başkanıydım. Yaptığım neydi? Sadece bir şiiri okumaktı. Şu anda bu söyledikleriniz acaba Büyükada’daki bu otelde niçin toplanmıştı? Onlar ise orada ne yazık ki yine adeta 15 Temmuz’un devamı mahiyetinde bir toplantı için bir araya gelmişlerdi. Şu anda istihbaratın aldığı bir duyum üzerine polis teşkilatı buraya baskın yapmıştır. Bu baskının neticesinde de şu anda gözaltına almıştır, tutuklamamıştır. Şimdi bu gözaltı süreci içerisinde meydana ne gelir? Onu bilemem. Bu da belki bir yargı sürecini başlatabilir, o ayrı bir konu. Daha yargıya falan gitmiş değil, şimdi gözaltında. Gözaltına alınmalarının sebebi olduğu için polis teşkilatımız böyle bir uygulamayı yapmıştır. Onların o zaman yapmış oldukları bu çağrıyı şu anda da zaten sağ olsun bayağı başarılı bir şekilde yaptılar, yapıyorlar. Başta siz bu çağrıya sizler de destek veriyorsunuz zaten. Dediğim gibi benim böyle bir şeyde tasarruf noktasında yetkim yok. Şu anda polis teşkilatı ellerindeki belgeleriyle bulduklarıyla bu işle ilgili çalışmasını yapacaktır, ifadelerini alacaktır. Ondan sonra da yargıya göndermek gerekiyorsa yargıya gönderecektir ve kararı da yargı verecektir.”

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.