Heybeliadalı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan’dan ‘Marmara depremi’ uyarısı!

Heybeliadalı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan’dan ‘Marmara depremi’ uyarısı!
Yayınlama: 04.04.2023
A+
A-

Heybeliadalı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan’dan ‘Marmara depremi’ uyarısı: 7 il ve 50 ilçeyi etkiler! Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından gözler olası İstanbul depremine çevrildi.

Jeofizik mühendisi deprem bilimci Heybeliadalı Prof.Dr. Haluk Eyidoğan, Marmara Denizi’nin içinden geçen Kuzey Marmara Fayı’nın, tüm Marmara’yı etkileyecek bir deprem yaratma potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.

Eyidoğan; “En son yapılan bilimsel çalışmalara göre 7 ve daha büyük bir depremin başta İstanbul olmak üzere Marmara Denizi çevresindeki 7 ili ve 50 ilçeyi etkileme oranı, 2016 – 2030 yılı arası yüzde 50 ve oldukça yüksek” ifadelerini kullandı.

Marmara Denizi ve çevresinin yüz yıllardır depremden uzak kalmayan bir bölge olduğunu ifade eden Eyidoğan, “Marmara Denizi’nin içinden geçen Kuzey Marmara fayı, tüm Marmara’yı etkileyecek bir deprem yaratma potansiyeline sahip.

Bu nedenle, İstanbul başta olmak üzere Marmara’daki il ve ilçelerin özellikle de kıyısı olan ilçelerin bu depreme her zaman hazır olması gerekiyor. Nitekim 6 Şubat 2023’te sabaha karşı olan Kahramanmaraş merkezli depremin, nelere mal olduğunu, mal olacağını ve ne hazırlıklar yapmamız gerektiğini ortaya koydu.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.