Pekin: “Bir kişinin burnu kanasın hesap sorulacaktır”

Pekin: “Bir kişinin burnu kanasın hesap sorulacaktır”
Yayınlama: 27.09.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:26
A+
A-

Dün İstanbul’da meydana gelen deprem Adalarımız da bir gerçeğin acilen çözülmesi gereğinin göz önüne çıkmasına neden oldu.

İmar Planları…

Bilindiği üzere Adalar ilçemizde bir  imar planı yok. Yapılanlarda belediye başkanlarının cebini düşünmesi nedeniyle iptal edildi. Bu durum karşısında planları iyi niyetli olarak bekleyen tüm adalılar “bu imar planları ne zaman yapılacak, ne zaman yerimizi yapacağız, ölmeden bu planı görecek miyiz?” diye hayıflanırken belediyenin üstüne düşen görevleri kasıtlı olarak yerine getirmemesi Adalıların tepkisine neden oluyor.

İmar Planlarının olmayışı 20 milyona yaklaşan nüfuslu ve hızla çarpık kentleşmenin dünya ölçeğinde en çarpıcı örneklerinden biri haline gelmekte olan İstanbul’un yanı başında, özgün kentsel dokusu, kültürel ve tarihi değerleri, arkeolojik ve doğal özellikleri nedeniyle sit statüsünde olan Adalar’ın bugünü ve geleceğini çok yakından etkiliyor…

Adalar’da içeriden, dışarıdan belediyeyi yöneten bazı imar çetelerinin, çekirge sürüsü gibi yıkıp geçtiği, adanın dokusunu, tarihi kültürel değerlerini, çevreyi hiçe saydığı bu imar rantçıları, kahve köşelerinde mimar sıfatı altındaki bir grup ve üyeleri, belediye içinde “planlar çıkmasa da vatandaşı söğütlesek” diyen art niyetli memurlar Adalarımıza zarar vermekte… Bu konuda örnekler sürüyle… “Adalarımızda gelecek nesillere ne bırakıyoruz” diye baktığımızda sadece şunu görüyoruz: Talan ve çarpık yapılaşma…

Bakınız: 17. Madde ne diyor?

‘Sit alanlarına ilişkin tüm ölçeklerde yapılmış; konuna bölge kurullarının uygun görüşü alınarak yürürlüğe giren planların yargı kararlan ile uygulamasının durdurulması veya iptal edilmesi halinde ilgili koruma bölge kurulunca geçiş dönemi yapılanma şartlan yeniden belirlenir. Konuna bölge kurulunda görüşülen ve uygun görülen plânları onaylanmak üzere ilgili idarelere gönderilir’

Peki Adalıların haklarını korumak, mağduriyetlerini gidermek için çaba sarf etmesi gerekirken Adalar Belediyesi ne yapıyor?

Belediye başkanı kurulun bu konudaki toplantısına katılmayıp kurulun bu konuyu rafa kaldırmasına sebep oluyor. Birde utanmadan belediye içindeki ve dışındaki imar çeteleriyle bu kararı sevinerek kutluyorlar.

Konuyla ilgili telefonla görüşlerine başvurduğumuz DSP İlçe Başkanı Murat Pekin ise Adalar Belediyesini sert bir şekilde eleştirdi.

Pekin şunları söyledi:

“Bir ilçenin imar planı o ilçenin kanunudur. Plansız ilçe kanunsuz ülke gibidir. Kanunsuz ülkede devletin yerini mafya çeteleri üstlenir. Adalar’da da plan olmaması belediyenin yerini imar çetesinin almasına sebep olmuştur.

Bakın İstanbul’da deprem oldu. İnsanlar bırakın anayasal hakları olan arsalarına ev yapmayı, adada hasarlı mevcut binalarını dahi nasıl yıkıp yeniden yapacağını bilememekte ve en ufak bir inşai faaliyet için Adalar’da faaliyet gösteren bir imar çetesinin kucağına düşmek zorundadırlar.

Sit kanununun 17. Maddesine göre mahkeme kararıyla iptal edilmiş imar planlarının yerine geçmek üzere kurulun acilen yapılaşma şartlarını belirlemesi gerekirken, bu çetenin baskısıyla daha geçen hafta belediye başkanı kurulun bu konudaki toplantısına katılmamış ve Kurul bu konuyu rafa kaldırmıştır.

Bu çetenin başı herkesin malumu her kaçak yapının altında imzası olan o mikrop ve belediyede ki uzantısı olan işbirlikçileridir. Dertleri hiçbir imar kuralı olmayan Adalar ilçesinde kendi şaklabanlıklarıyla insanları tabiri caizse “kucağa oturtmak” tır.

Ben size net olarak söyleyeyim, olacak bir depremde bu çetenin yüzünden bir kişinin burnu kanasın, bunların tamamından başta o mikrop olmak üzere ağır şekilde hesap sorulacaktır.

Bu arada ben hala belediye başkanının bu konudaki vurdumduymazlığını bilgisizliğine veriyorum. Ancak aynı şekilde devam ederse kendisinin de bu çetenin mensubu olduğuna kanaat getireceğiz…

Bana gelen bilgiler malum mikrobun, paraşütle meclise soktuğu meclis üyesinin başkanı bu konuda yanlış yönlendirdiği şeklinde.

Bu arada belediye başkanı şunu bilmeli ki, bu işi sonuçlandırmamasının diğer bir deyişle planlamayı savsaklamanın cezası kanunda belli. Kanun bu planları yapacaksın diye emredici hüküm koymuş eğer bu çetenin lafıyla hareket edersen sonuçlarına katlanırsın” dedi.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.