Splendid Palas’daki ‘Büyükada toplantısı’ hain darbe girişimi için ertelenmiş

Splendid Palas’daki ‘Büyükada toplantısı’ hain darbe girişimi için ertelenmiş
Yayınlama: 02.11.2017
Düzenleme: 13.12.2022 15:34
A+
A-

15 Temmuz’da darbe girişimiyle aynı gün yapılan Büyükada Splendid Palas’daki toplantı tarihinin ilkin Mayıs 2016 olarak belirlendiği ortaya çıktı.

Splendid Palas'daki 'Büyükada toplantısı' hain darbe girişimi için ertelenmiş

Organizatörler mali gerekçeler gösterip toplantıyı 15-17 Temmuz’a erteledi. FETÖ’nün uluslararası bağlantıları ile “üst aklı” soruşturan İstanbul Başsavcılığı da darbenin ilk önce mayısta planlandığı ihtimali üzerinde duruyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen üst akıl soruşturmasına 15 Temmuz’da Büyükada  Splendid Palas’daki toplantı da dahil edildi. Toplantıda yer alması ön görülen şüphelilerin ifadesi üzerine savcılık soruşturmayı derinleştirdi. Yapılan incelemelerde, toplantının mayıs 2016 tarihinde yapılmasının planladığının ancak temmuz ayına ertelendiği belirlendi.

Söz konusu kişiler, gönderilen maillerde toplantının ‘Mali sebepler’ bahane edilerek toplantının mayıs ayından 15-17 Temmuz tarihine ertelendiğinin aktarıldığını söyledi. Toplantının mayıs ayında neden iptal edildiğini araştıran savcılık, Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimini ilk etapta mayıs ayında gerçekleştirmeyi planladığı, daha sonra temmuz ayına ertelemek zorunda kalınması nedeniyle böyle bir karar alındığı ihtimali üzerinde duruyor. FETÖ üyeleri de sosyal medya hesapları vasıtasıyla 2016 tarihinde mayıs ayına işaret eden bazı paylaşımlarda bulunmuştu. Bu isimlerden bir tanesi firari Emre Uslu’ydu. Uslu, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in darbe talimatı verdiği 4 Şubat 2016 tarihli ‘Kılıçların gölgesinde’ isimli videosundan 1 hafta sonra ‘Mayıs baharın en güzel ayıdır. Mayıs’ta Washington çok daha güzeldir’ paylaşımında bulundu. Yeni Şafak’ta Şubat 2016’da yayımlanan ve FETÖ’nün yayın organı Zaman gazetesinde 20 yıl çalışan Mustafa Aydın’la yapılan röportajda “Mayıs’ta darbe planlıyorlar” ifadesi yer almıştı.

Toplantının gerçekleştirildiği Büyükada’daki  Splendid Palas oteli 1919’daki işgal günlerinde İngiliz Ordu Karargahı olarak kullanılmasıyla bilinirken, eski CIA ajanı Henri Barkey, grupla birlikte otelden çıktığı 17 Temmuz’da otel görevlilerine üzerinde ‘Pensilvanya’ yazan bir çan bıraktığı ortaya çıkmıştı. Toplantıya katılan Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı’nda görevli Ellie Geranmayeh’in ise darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘sokağa çıkın’ çağrısından sonra 00.33’teki Twitter mesajında “Erdoğan, halkın sokağa çıkmasını istedi. Bu sırada kendisi güvenlik için komşu bir ülkeye gidiyor” şeklinde ifadelerde bulunmuştu. Otel yapılan illegal işlerle tarihi eser özelliği kaybettirilmişti.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet