Kınalıada Taşocakları mevkinde yaklaşık 35 sene önce Adalar belediyesi eski başkanı şehit Recep Koç tarafından temeli atılan Kınalıada Taşocakları Spor Kompleksi, 2009 yerel seçimlerinde CHP’den belediye başkanlığını kazanan Mustafa Farsakoğlu ve dönemin başkan yardımcısı şimdi de CHP’den başkan adayı olan Ercan Akpolat tarafından Adalar’daki bütün çöp ve molozlarlar buraya dökülmek suretiyle spor kompleksinin yapımı engellenmiş, ada çöplüğe çevrilmiş ve Kınalıadanın geleceği bitirilmişti.
Resme batığımızda, rahmetli Recep Koç‘un yanısıra spor kompleksinin yapılması için uzun emek sarf eden rahmetli Hikmet Abanoz, Eşfak Aykaç, Kınalıada Su Sporları kurucusu Başar Acarlı, Seyfi Tetik, Muharrem Alpaslan,Raşit Kara, dönemin belediye yöneticileri, emniyet personeli, Ermeni, Rum Cemaati temsilcileri, İdris Yazgan, ismini yazamadığımız bir çok değerli insanların katıldığı görülüyor.
Adaların önde gelen bir çok değerli insanının katılımla temeli atılan ancak Adaları, ada ve çevre düşmanı diyebileceğimiz şahıslar tarafından çöp ve moloz döküm alanına çeviren bu zihniyetle Ada Gazetesi varolduğu müddetçe arkalarında kim olursa olsun mücadele edeceğiz…
Adalar’da topladıkları çöpleri ve molozları Kınalıada’ya döken müteahhit Murat Özkanca ise gazetemize yaptığı açıklamada yöneticileri suçlamış, iddialarının hepsini kanıtlayacağını söylemişti. Özkanca’nın açıklamalarını aşağıdaki linkleri tıklayarak okuyabilirsiniz.
CHP Adalar başkan adayı Ali Ercan Akpolat
Mustafa Farsakoğlu’nun belediye başkan yardımcılığını yaptığınız dönemde, danışman (gayri resmi) olarak görev yapan Muzaffer Ersöz tarafından, Maltepe çıkartma iskelesine gönderilen belediyeye ait 34 Nek 11 plakalı Renault marka binek aracı, Nilfisk marka yol süpürme aracı ve bir adet silindir alınmış mıdır?
Bu araçlardan 34 NEK 11 plakalı araç şu anda nerededir?
Bu aracın plakası hala trafikte kullanılmakta mıdır?
Bununla ilgili köprü ve otoyollardan kaçak geçiş yaptığına dair resmi yazılar hangi tarihe kadar belediyeye gelmiş bulunmaktadır?
Belediye envanterinde bulunan faal durumdaki greyder ve çöp kamyonu sahne arabası karşılığı belediye atölyesinde kestirilip hurdaya verilmiş midir?
Kamu kuruluşları hurdalarını makine kimya endüstrisine vermeleri gerekirken nasıl özel hurdacıya verilmiştir, bunların karşılığında yaptırılan sahne arabası şu anda nerededir ve faal midir, eğer faalse niçin belediye etkinliklerine özel organizasyon firmaları hizmet vermektedir, bu durum kamu zararı değil midir?
Söz konusu takas işlemi belediye kayıtlarında var mı, Adalar Belediyesinin atölye garajlar Şefliğine teslim edilen hurda ve kullanılabilir malzemelerin envanteri tutulmuşmudur.?
Başkan yardımcılığınız döneminde kıyı tahkimatları yaptırılan Murat Özkanca isimli şahıs ile o dönemde ilişkiniz nedir?
Bu şahıs ve adamları Maltepe ‘de belediye başkanı, belediye hizmet teknesinden inerken neden yumurta atarak sizleri protesto etti, bu durumun maddi istekler ile ilgili bir sebebi var mıdır?
Belediye iş yapan ancak yeterlilik belgeleri olmadığı iddia edilen bir firmanın ilk ihalesine başka bir firmanın alt yüklenicisi olarak girmesine rağmen ihale bitiminde yeterlilik belgesi bu firmaya verildiği iddiaları doğru mudur? Bu firma çarşı içerisindeki Carrefour binasını yapmış mıdır? Yaptıysa nasıl yapmıştır?
Çöp ve molozları anakaraya dökmek için her yıl belediye meclisinin belirlediği tutarları Adalıların cebinden alıyorsunuz. Buraya dökülen çöp ve molozların ücretlerini de anakaraya, devletin belirlediği çöp döküm yerlerine dökeceğim diye Adalıllardan aldınız. Ancak devletin belirlediği alana dökmeyip Kınalıada Taşocaklarına kanunsuz bir şekilde döktünüz. Paraları aldınız. Bu para belediyenin kasasına girdi mi?
Adalar Belediye eski başkanı Mustafa Farsakoğlu ile Kınalıada ve Adalara yaptığınız bu kötülüklerden sonra hangi yüzle ada seçmeninden oy isteyeceksiniz?
Adaları çöplüğü ve moloz döküm alanına çevirdiğiniz için bir pişmanlık duyuyor musunuz?
Adalılardan özür dilemeyi düşünüyor musunuz?
Başkan yardımcılığınız döneminde belediye başkanı Mustafa Farsakoğlu’na verilen bir emaneti vermediğiniz için yardımcılık görevinizden kovulduğunuz iddia ediliyor, bu doğru mudur. Doğruysa bu emanet nedir? Kamuyouna açıklar mısınız?
Adalar Belediye Başkanı Ali Ercan Akpolat, Kınalıada sahilinde denetimlerde bulundu. Akpolat, sahili işgal eden şezlongçuları ve restoranları denetledi!!! Bir belediye başkanı düşünün, ilçesindeki sahil şeridini işgal eden şezlong ve restoranları denetleyip artık ne dediyse talimatlar veriyor. “Ne demiş olabilir” diye bir soru insanın aklına geliyor; Çocuklar çok fazla işgal etmeyin,...
Heybeliada’da “akülülerimize dokunmayın” buluşması kapsamında İmza kampanyası başladı. UKOME kararı toplanan akülü araçlar için Heybeliadalılar araçlarını geri istiyor. Adalar Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) yönergesindeki şartları taşımayan akülü araçların toplanmaya başlandığını duyurmuş, Adalar’da UKOME kararına uymayan akülü araçlar toplanmaya başlamıştı. Akülü araçların UKOME kararı gereği toplanmaya başladığı Adalar İlçemizde, bireysel...
Adalar Belediye Başkanının ücretsiz halk plajı adı altında açılan Aya Nikola Plajı, gazetemiz tarafından önceki yıllar bir çok kez haber yapılmış ve buradaki tehlike anlatılmaya çalışılmıştı. Öncelikle açılışı yapılan plajda gerçekleşen düğündeki çiftimizi kutluyor “Allah bir yastıkta kocatsın” diyoruz. Gönderilen videolara baktığımda bu plajın geçmişi gözümün önüne geldi. Burayla ilgili...
Adalar’da korsan kıyı taşımacılığı yapılırken sessizliğini koruyan Adalar Belediye Başkanı Ali Ercan AKPOLAT, diğer yandan UKOME kararı uyarınca şartları taşımayan akülüleri toplamaya devam ediyor. Bu işletmeler, deniz kıyılarını zapt ettiği yetmezmiş gibi iskele şeritlerinide bu şekilde zapt edip vatandaşa seyir imkanı tanımıyor. Aynı İDO İSKELELERİNİN Üsküdar Belediye Başkanı (önceki dönem...
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Adalar Belediyesi’nin Adalar ilçemizde sahil kesimlerin, merkezdeki sokak ve caddelerin temizlenip, bu çalışmaların resimlerinin çekilerek ilgili kurumların sosyal medya hesaplarından yayınlanması ancak ilçemizdeki üst taraflarındaki sokakların ihmal edilmesi burada oturan sokak sakinlerinin tepkisini çekiyor. Büyükada Tepeköy’den gazetemize gönderilen fotoğraflarda çöplerin yollara saçıldığı, çöp konteynerinin ağzına...
Adalar İlçemizdeki “azmanbüs” eylemleri 36’ıncı günde de devam etti. Her geçen gün eleştrilerini değişik bir şekilde gündeme getiren aktivistler, bu sefer de bisikletleriyle İETT’nin elektrikli minibüslerinin önüne geçip eylemlerine devam ettiler. ‘İstanbul’un en güvenli bisiklet parkuru ve Türkiye’nin tek yaya yolu bölgesi Adalar’ı beraber korumak için, İlelebet keyifle ve güvenle...